Witamy na portalu FajneGolebie.pl
Jesteś tutaj:Strona główna » porady » Trichomonadoza – Żółty guzek

Trichomonadoza – Żółty guzek

Gołębie pocztoweŻółty guzek, przez hodowców gołębi  nazywana też trichomonadozą jest chorobą bardzo często występującą u naszych gołębi, a także jedną z najgroźniejszych, zaraz obok Salmonellozy. Najczęściej występuje wśród młodych gołębi, które opuszczają swoje gniazda i zaczynają się same żywić. Źle leczona wywołuje wielkie straty.

Hodowcy określają ją również jako ”pleśniawka” ,  ”żółty guzek” , ”kaszak” itp. Choroba wywołuje u naszych gołębie rzęsistka, którego żywicielem są gołębie, dzikie lub domowe. Jest bardzo groźna dla młodzików, uniemożliwia zdrowy odchów (strata w wartości gołębia w przyszłości)  lub prowadzi do padnięcia gołębia.

Jedzenie lub woda, z których korzystały wcześniej schorowane ptaki stają się źródłem zarażenia. Ujawnia się najczęściej podczas ostatnich dni odkarmiania piskląt przez rodziców. Gołębie w wieku 2-4 tygodni są najbardziej narażone na zarażenie rzęsistkiem, w wyniku czego padają ledwo po opuszczeniu gniazda. Nie maja bowiem dobrze rozwiniętej odporności. Zarażają się od swoich rodziców, nosicieli, którzy nie odznaczają się objawami choroby, poprzez pobieranie od nich pokarmu- mleka. Po każdym odebraniu pokarmu, dostarczane jest młodemu organizmowi coraz to więcej pasożytów, które atakują narządy wewnętrzne.

Karmienie dorosłych ptaków ostrym ziarnem jęczmienia i owsa także ułatwia zarażenie ich potomstwa. Stare gołębie także mogą zarazić się poprzez spożycie jakiejś starej, zanieczyszczonej wody stojącej w naszych hodowlach np. w rynnach czy jakiś pojemnikach oraz gdy taka woda w poidłach zawiera ślinę gołębia cierpiącego na żółty guzek. Zaraza roznosi się też podczas wysyłania naszych gołębi na loty, sprzedaży gołębi czy też wymiany z innymi hodowcami gołębiami, które mogą być obciążone chorobą ( być nosicielami).

Ptaki chorują mniej więcej 2-10 dni, chyba że zachoruje całe stado to wszystko ciągnie się około 3 tygodni i powtarza się po kolejnych lęgach, powodując coraz to większe straty w naszej hodowli.

Żółty guzek – Objawy:
•     nastroszone pióra i opuszczone skrzydła,
•     gołębie mają matowe upierzenie,
•     występuje u nich gorączka,
•     chudną,
•     stają się osowiałe i mało jedzą , przestają jeść,
•     przestają się rozwijać,
•     na podniebieniu, pod językiem i błonie śluzowej gardła maja szaro-żółte guzki,
•     wodnista biegunka,
•     nienaturalne ruchy głową,
•     katar, kichanie.

Często nasze gołębie mają problem z oddychaniem, ponieważ te guzki powiększają się, co powoduje nienaturalne zgrubienie szyi zwierzęcia, niektóre nawet giną poprzez uduszenie, taki guz w kilka dni osiąga wielkość około 3cm-4cm, spotyka się je czasami też wokół oczu i dzioba ptaka. U dorosłych osobników objawy są mało widoczne i mogą wykarmić pierwsze młode bez strat, ale i tak zarażają inne zdrowe ptaki przez zakażenie wody lub pokarmu. Pierwotniak bez swojego żywiciela może przetrwać 5 dni, a w wodzie około 26 godzin.

Ważne jest natychmiastowe leczenie w gromadzie by zwalczyć wszystkie pasożyty i uwolnić hodowlę gołębi od zarazy. By wyeliminować żółty guzek ze stada należy skupić się na leczeniu nosicieli, tych z objawami oraz bez, by nie zarażały kolejnego potomstwa swoim pokarmem. Gdy chcemy wybrać najlepszy lek dla naszych podopiecznych, musimy go dobrać odpowiednio do okresu w którym znajduje się dany osobnik. Będący w okresie rozrodczym powinien dostać lek zawierający metronidazol lub karnidazol, w pozostałych etapach można podać lek z dimetridazolem.

PORADA – ŻÓŁTY GUZEK

Największym błędem jaki możemy popełnić jest nieodpowiednie przygotowanie dorosłych gołębi do rozrodu. Żółty guzek nie jest straszną chorobą, której się nie da wyleczyć. Praktycznie wszystkie gołębie są nosicielami trichomonadozy dlatego też asekuracyjnie prowadzimy kuracje, które powtarzamy zgodnie z zaleceniami producenta lub weterynarza w zależności od lekarstwa. Dla mnie najważniejsza jest kuracja po odłożeniu młodych oraz przed parowaniem wiosną czy zimą. Jeżeli gołębie pocztowe siedzą już na jajkach a wam umknęła ta kuracja to jest wiele tabletek na żółty guzek które podajemy dorosłym osobnikom przed wykluciem młodych. Jeżeli sprowadzamy gołębie to należy przeprowadzić szereg kuracji aby zminimalizować ryzyko zarażenia naszych gołębi. Zdarza się, że obce gołębie wchodzą nam do gołębnika od razu je odizolujmy, wymieńmy wodę w pojnikach. Nie pozwólmy aby nasza praca poszła na marne. Obcego gołębia można w koszu podkarmić 2-3 dni i wypuścić. Od tego sezonu 2015 rok pzhgp nałożył obowiązek przyklejania naklejek z numerami telefonów więc po prostu skontaktujmy się z właścicielem. Ja tak robię i nawiązałem już wiele ciekawych znajomości.

O autorze

Liczba wpisów : 11

Skomentuj

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyrights 2012 by FajneGolebie.pl

Wróc na górę