Witamy na portalu FajneGolebie.pl
Jesteś tutaj:Strona główna » porady » Trichomonadoza – Żółty guzek

Trichomonadoza – Żółty guzek

hodowla gołębiTrichomonoza, przez hodowców gołębi  nazywana też trichomonadozą jest chorobą bardzo często występującą u naszych gołębi, a także jedną z najgroźniejszych, zaraz obok Salmonellozy. Najczęściej występuje wśród młodych gołębi, które opuszczają swoje gniazda i zaczynają się same żywić. Źle leczona wywołuje wielkie straty.

Hodowcy nazywają ją też miedzy innymi ”pleśniawką” ,  ”żółtym guzkiem” , ”kaszakiem” itp. Choroba wywołuje u naszych gołębie rzęsistka, którego żywicielem są gołębie, dzikie lub domowe. Jest bardzo groźna dla młodzików, uniemożliwia zdrowy odchów (strata w wartości gołębia w przyszłości)  lub prowadzi do padnięcia gołębia.

Jedzenie lub woda, z których korzystały wcześniej schorowane ptaki stają się źródłem zarażenia. Ujawnia się najczęściej podczas ostatnich dni odkarmiania piskląt przez rodziców. Gołębie w wieku 2-4 tygodni są najbardziej narażone na zarażenie rzęsistkiem, w wyniku czego padają ledwo po opuszczeniu gniazda. Nie maja bowiem dobrze rozwiniętej odporności. Zarażają się od swoich rodziców, nosicieli, którzy nie odznaczają się objawami choroby, poprzez pobieranie od nich pokarmu- mleka. Po każdym odebraniu pokarmu, dostarczane jest młodemu organizmowi coraz to więcej pasożytów, które atakują narządy wewnętrzne.

Karmienie dorosłych ptaków ostrym ziarnem jęczmienia i owsa także ułatwia zarażenie ich potomstwa. Stare gołębie także mogą zarazić się poprzez spożycie jakiejś starej, zanieczyszczonej wody stojącej w naszych hodowlach np. w rynnach czy jakiś pojemnikach oraz gdy taka woda w poidłach zawiera ślinę gołębia cierpiącego na trichomonozę. Zaraza roznosi się też podczas wysyłania naszych gołębi na loty, sprzedaży gołębi cz też wymiany z innymi hodowcami gołębi, które mogą być obciążone chorobą ( być nosicielami).

Ptaki chorują mniej więcej 2-10 dni, chyba że zachoruje całe stado to wszystko ciągnie się około 3 tygodni i powtarza się po kolejnych lęgach, powodując coraz to większe straty w naszej hodowli.

Objawy:
•     nastroszone pióra i opuszczone skrzydła,
•     mają matowe upierzenie,
•     występuje u nich gorączka,
•     chudną,
•     stają się osowiałe i mało jedzą , przestają jeść,
•     przestają się rozwijać,
•     na podniebieniu, pod językiem i błonie śluzowej gardła maja szaro-żółte guzki,
•     wodnista biegunka,
•     nienaturalne ruchy głową,
•     katar, kichanie.

Często nasze gołębie mają problem z oddychaniem, ponieważ te guzki powiększają się, co powoduje nienaturalne zgrubienie szyi zwierzęcia, niektóre nawet giną poprzez uduszenie, taki guz w kilka dni osiąga wielkość około 3cm-4cm, spotyka sie je czasami też wokół oczu i dzioba ptaka. U dorosłych osobników objawy są mało widoczne i mogą wykarmić pierwsze młode bez strat, ale i tak zarażają inne zdrowe ptaki przez zakażenie wody lub pokarmu. Pierwotniak bez swojego żywiciela może przetrwać 5 dni, a w wodzie około 26 godzin.

Ważne jest natychmiastowe leczenie w gromadzie by zwalczyć wszystkie pasożyty i uwolnić hodowlę gołębi od zarazy. By wyeliminować trichomnozę ze stada należy skupić się na leczeniu nosicieli, tych z objawami oraz bez, by nie zarażały kolejnego potomstwa swoim pokarmem. Gdy chcemy wybrać najlepszy lek dla naszych podopiecznych, musimy go dobrać odpowiednio do okresu w którym znajduje się dany osobnik. Będący w okresie rozrodczym powinien dostać lek zawierający metronidazol lub karnidazol, w pozostałych etapach można podać lek z dimetridazolem.

Rzęsistek szybko pada na zewnątrz, jest poległy na duszność i gnicie. Można go zwalczać środkami odkażającymi lub rzęsistkobójczymi.

O autorze

Liczba wpisów : 10

Skomentuj

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyrights 2012 by FajneGolebie.pl

Wróc na górę