Witamy na portalu FajneGolebie.pl
Jesteś tutaj:Strona główna » aktualności » Szczepienia gołębie pocztowe

Szczepienia gołębie pocztowe

Szczepienia ochronne młodych gołębi są obowiązkowe ?  TAK ale czy to na pewno przymus czy raczej jeden z kluczowych elementów drogi doGołąb pocztowy sukcesu.

Gołębie pocztowe szczepimy w różnych okresach życia. Na paramyksowirozę można zaszczepić młódki w wieku około 3 tygodni jeszcze w gnieździe, ja jednak zwykle robię to pod koniec czerwca kiedy już wszystkie ptaki są przełożone i samodzielne.

W dniu szczepienia karmię normalnie dodając do wody witaminy i elektrolit. Nie wypuszczam w tym dniu gołębi gdyż każda szczepionka osłabia organizm.

Z doświadczenia wiem również, że warto gołębie pocztowe zaszczepić przeciwko ospie gdyż kontakt z innymi osobnikami w koszach często powoduje zainfekowanie naszego stada czego konsekwencje są czasem opłakane.

Nie ma na rynku lekarstwa na ospę więc choroba w czasie lotów oznacza w większości przypadków koniec lotów lub dla upartych utratę chorych gołębi. Zwykle młode gołębie pocztowe na ospę szczepi się w lipcu. Ważne, żeby szczepić zdrowe gołębie, wtedy nie powinno być żadnych powikłań. Niektórzy hodowcy szczepią gołębie pocztowe równocześnie na ospę i paramyksowirozę ale ja sądzę, że to zbytnio osłabia organizm młodego ptaka.

PORADA

Szczepimy zarówno młode jak i stare gołębie pocztowe dlaczego? Niektórzy robią to z obowiązku, inni z kolei wiedzą że systematyczne szczepienia poprawiają odporność dorosłych. Do czego zmierzam – Dorosłe gołębie pocztowe przekazują młodym geny już mniej podatne na infekcję.  Gołębie pocztowe szczepimy również dlatego że łatwiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć.

O autorze

Liczba wpisów : 11

Skomentuj

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyrights 2012 by FajneGolebie.pl

Wróc na górę